Ekologiškiausia apsauga nuo saulės

DUK » Ekologiškiausia apsauga nuo saulės

Tiek mažaaukščiai, tiek daugiaaukščiai šiuolaikiniai pastatai beveik neįsivaizduojami be didelių langų ar tiesiog įspūdingų stiklinių fasadų. Nors architektūriniai sprendimai itin estetiški ir modernūs, dėl jų ne visada pavyksta kokybiškai eksploatuoti pastatus. Juk dėl specifinių stiklo šilumos ir šviesos laidumo savybių reikalingos didelės energijos sąnaudos, norint patalpose palaikyti tinkamą mikroklimatą, tai ženkliai sumažina tokių pastatų ekonomiškos eksploatacijos rodiklius. Taigi šie klausimai aktualūs ne tik šaltuoju metų laiku, bet ir vasarą, kai saulės spinduliai negailestingai skrodžia stiklo paviršių, o pastatą nuo perkaitimo gelbsti pažangios kondicionavimo sistemos. Tačiau, anot ekspertų, pastarosios nėra vienintelė priemonė, leidžianti pasiekti norimų rezultatų, mat galima rinktis žymiai ekonomiškesnius ir ekologiškesnius apsaugos nuo saulės būdus. Būtent tokios nuostatos laikosi jau vienuolika metų Lietuvoje veikiančios bendrovės „Tinklelis“ specialistai, raginantys taikyti tradicinius apsaugos nuo saulės metodus, kurie ne tik leidžia išspręsti panašias problemas, bet ir padeda tausoti aplinką, taupyti lėšas.

Įmonės siūlomų gaminių asortimentas išties platus – tai ir apsauginiai tinkleliai nuo vabzdžių, ir natūralaus vėdinimo įrenginiai (ventiliacijos orlaidės, grotelės). Pastaraisiais metais išorinė pastatų apsauga nuo saulės tapo viena svarbiausių įmonės veiklos sričių. Bendrovėje dirbančių specialistų manymu, apsaugoti patalpas nuo perkaitimo efektyviausiai gali įvairūs pastato termoreguliacijos būdai, kurie nuo seno žinomi ir taikomi įvairiose pasaulio šalyse. Jie sukurti vadovaujantis elementariu principu, kai dienos metu ribojamas į patalpas patenkančių saulės spindulių kiekis, o naktį stengiamasi, kad čia patektų vėsus oras, kurį akumuliuoja sienos, grindys ir lubos, padedančios visą parą palaikyti optimalią temperatūrą – apie + 21º C.

 Viena seniausių ir labiausiai paplitusių priemonių, leidžiančių taikyti šiuos principus, yra langinės. Deja, jos dažniausiai tinka tik nedideliems langams. Būtent dėl šios priežasties buvo sukurta įvairių išorinių žaliuzių, kuriomis galima uždengti išties didelius plotus. Verta atkreipti dėmesį ir į tai, kad vadovaujantis taupaus energijos vartojimo principais galima ne tik kurti darnią ir kokybišką aplinką, bet ir originalų pastatų dizainą, galintį tapti puikiais šiuolaikinės architektūros pavyzdžiais.

 „Kam eikvoti energiją, jei vėsinti patalpas galima natūraliai? Vasara Lietuvoje nėra ilga, o paros temperatūros svyravimai gana dideli, taigi akivaizdu, jog tai reikia išnaudoti“ – sako įmonės vadovas.

 „Šia idėja užsikrėčiau prieš ketverius metus, viešėdamas stambioje užsienio gamybos įmonėje, kurioje vasarą nebuvo naudojamos jokios kondicionavimo sistemos. Iš pradžių negalėjau patikėti, nes lauke tuo metu buvo + 34º C, o viduje – tik + 21º C! Pradėjau gilintis. Patiko metodo paprastumas. Po metų pabandėme tai pritaikyti Lietuvoje ir dar kartą įsitikinome, jog tokia sistema puikiai veikia. Iš pradžių šiomis idėjomis užkrėtėme artimus žmones, gyvenančius nedideliuose privačiuose namuose, po to architektų padedami pagaminome fasadų žaliuzes visuomeniniams pastatams, biurų kompleksams. Dabar tai darome jau ne tik Lietuvoje.“